23 Temmuz 2009 Perşembe

Önce stat

2016 Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne aday olan Türkiye Futbol Federasyonu, adaylık sürecinde en önemli kriter olan tesisler konusunda ülke çapında seferberlik ilan ederken, Başkan Mahmut Özgener, İzmir’in yeni bir stat için herekete geçmesi gerektiğini söyledi. UEFA’ya sunulan planda, İzmir’in yeni bir stat şartıyla programa alındığını dile getiren Başkan Özgener, “Bu konuda görev, Büyükşehir Belediyesi’ne düşüyor” dedi.

Rakip Fransa
Dünya Kupası’ndan sonra en önemli futbol organizasyonu olan, tarihinde ilk kez 24 takımla düzenlenmesi planlanan Euro 2016 konusunda diğer adayın Fransa olduğunu hatırlatan Özgener, “Yakın zamanda Dünya Kupası yaptıkları için avantajları var. Ancak biz de iyi bir planla yola çıktık. İstanbul’da üç, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Konya ve Antalya’da birer olmak üzere dokuz stat düşünüyoruz. Üç de yedek stat belirledik” diye konuştu.
İzmir’deki mevcut statların, Euro 2016 ayarındaki bir organizasyon için yeterli olmayacağını vurgulayan Özgener, “Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bir stat sözü var. Kendisiyle 16 Temmuz’da adaylık formunda bildirdiğimiz diğer illerin vali ve belediye başkanlarıyla yapacağımız toplantıda görüşeceğiz. Stat, işin en önemli kısmı. Yeni stat yapılmazsa, çok üzülerek de olsa İzmir’i programdan çıkarmak zorunda kalırım” dedi.

Karar Mayıs’ta
Stat dışında kentin konaklama kapasitesinin de önemli olduğunu kaydeden Özgener konuşmasını şöyle tamamladı: “Euro 2016’yı kimin düzenleyeceği 2010 Mayıs’ında belli olacak. Kentin ileri gelenleri bu işe sahip çıkmalı. Aksi taktirde kaybeden İzmir olur.” Özgener’in, Euro 2016’yı almamız halinde, yarı final maçlarından birini İzmir’e vermeyi planladığı, bu nedenle stadın minimum 40 bin kişilik olması gerektiği öğrenildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder