20 Mayıs 2009 Çarşamba

Saracoğlu’nda ilk ve sonların finali


Almanya'nın Werder Bremen ve Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk takımları arasında, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 20 Mayıs Çarşamba(Yarın) oynanacak UEFA Kupası 2008-2009 Sezonu finali bir çok ilke sahne olacak. Bu kupa ayrıca "UEFA Kupası" adı altında oynanacak son final olma özelliğini de taşıyor.
Bu finalle İstanbul ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı ilk kez bir UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapacak. Bu kupa ayrıca "UEFA Kupası" adı altında oynanacak son final olma özelliğini de taşıyor. UEFA Kupası, UEFA'nın aldığı kararla gelecek sezondan itibaren yeni formatıyla ''UEFA Avrupa Ligi'' olarak organize edilecek. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın Asya Kıtası'nda bulunması nedeniyle Werder-Bremen-Shakhtar Donetsk maçı Avrupa Kıtası dışında oynanan ilk UEFA Kupası finali olacak. UEFA Kupası'nın finali, kupa tarihinde ilk kez kıta dışına taşınacak ve Asya kıtasında oynanacak. Kadıköy'deki karşılaşma hem Werder Bremen, hem de Shakhtar Donetsk takımları için de ayrı bir önem taşıyacak. İki takım da, UEFA Kupası'nda ilk finallerine İstanbul'da "UEFA Kupası" adı altında yapılacak son finalle çıkacak. Werder Bremen, daha önce birer kez Kupa Galipleri Kupası ve UEFA İntertoto Kupası'nda mutlu sona ulaşırken, Shakhtar Donetsk'in ise Avrupa kupalarında bir başarısı bulunmuyor.
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yaşanacak bir başka ilk ise Ukrayna takımının finalde mücadele edecek olması. Shakhtar Donetsk, UEFA Kupası tarihinde ilk kez finale çıkan bir Ukrayna takımı olarak Werder Bremen karşısına çıkacak. Almanlar ise daha önce bu kupada 13 final oynamış ve bunların 6'sını kazanmıştı.

Öte yandan İstanbul'da düzenlenecek 38'inci UEFA Kupası Finali için düzenlenen gala yemeği Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleşti. Yemeğe UEFA Başkanı Michel Platini, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UEFA 1. Başkanvekili Şenes Erzik, UEFA Yönetim Kurulu üyeleri, finalist Werder Bremen ve Shakhtar Donetsk takımının yöneticileri, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, TFF Yönetim Kurulu üyeleri, TFF sponsorlarının temsilcileri, Başkanımız Aziz Yıldırım ve yöneticilerimiz ile futbol ailesinin üyeleri katıldı. UEFA Başkanı Michel Platini Başkanımız Aziz Yıldırım'a bir plaket verdi.

Yemekte açılış konuşmasını yapan UEFA Başkanı Michel Platini; "Onca heyecandan sonra final heyecanını yaşamaktayız. Son UEFA finalinden sonra önümüzdeki yıl yeni bir dönem başlayacak. Finali oynayacak iki takım da önemli geçmişe sahip. Bu final için İstanbul cennet gibi bir dekor sunuyor" diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener de yüzyıllar boyunca çeşitli uygarlıklara ve imparatorluklara başkentlik yapan İstanbul'un hızla uluslararası futbol organizasyonlarının başkenti olma yolunda ilerlediğini belirtti. Özgener şöyle devam etti: "Boğaz'ın incisi olan İstanbul, UEFA tarafından tarihin son UEFA Kupası Finali ile onurlandırıldı. Bu onurun yaşanmasında en önemli katkı başta UEFA 1. Başkanvekili Şenes Erzik olmak üzere UEFA Yönetim Kurulu'ndan geldi. Bu final ile Türkiye daha büyük futbol organizasyonlarını yapabilme yeteneğini ispatlamaktadır. 50'den fazla ülkede canlı yayınlanacak UEFA Kupası Finali ile tüm Avrupa İstanbul'u ve ülkemizi daha iyi tanıma imkanına kavuşacak."

UEFA Kupası'nda ilk kez finale yükselen Shakhtar Donetsk'in Başkanı Rinat Ahmedov, "Yarın maç için gelecek taraftarlar büyük zevk duyacak. Süper organizasyon için TFF'ye, UEFA'ya ve büyükşehir belediyesine teşekkür ediyorum" derken Werder Bremen CEO'su Klaus Allofs da "Bir rüya gerçek oldu. 17 yıl sonra Avrupa'da final oynuyoruz. Son 9 yıldır Türkiye'de kamp yapıyoruz. O yüzden kendimizi yarı Türk gibi hissediyoruz. Burada evimizde gibiyiz" diye konuştu.

Yemeğin sonunda Başkan Özgener, UEFA Başkanı Platini ve finalist takımların temsilcilerine hediye verdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme