7 Mayıs 2009 Perşembe

Liglerde güvenlik zaafı yaşanmayacak

5149 sayılı yasada, 05.05.2009 tarihinden itibaren stadyum içi güvenliğin özel güvenlik görevlileri tarafından yürütüleceğinin belirtilmesi, son günlerde bazı medya organları ile kamuoyunda, Emniyet mensuplarının bu haftadan itibaren profesyonel lig maçlarında görev yapmayacakları algısını oluşturmuştur.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türkiye Futbol Federasyonu'nun işbirliği ve kulüp yetkililerinin de katılımıyla liglerin devre arasında kapsamlı bir çalışma yapan, "Futbolda şiddet ve düzensizliği önleme platformu", esasen bu soruna "Çözüme Doğru 2" sonuç bildirgesinde açıklık getirmiştir.

Özel güvenliğin yetersiz olduğu durumlarda ve riskli maçlarda, polisin yine stadyum içerisinde görev yapacağı, o bildirgede bizzat Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından ifade edilmiştir.

Bu toplantının ardından, İçişleri Bakanlığı tarafından 28 Ocak'ta Federasyonumuza gönderilen yazıda, uygulamada sıkıntı yaşanmaması için 5 Mayıs 2009 tarihinden itibaren kademeli bir geçiş yapılacağına dikkat çekilmiş ve stadyumlarda güvenliği İl Spor Güvenlik Kurulları ile müsabaka güvenlik amirinin sağlayacakları hatırlatılmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Federasyonumuz arasında yapılan görüşmeler de son derece olumlu ve duyarlı yapıda gelişmiş, herhangi bir aksaklığın oluşmaması için mutabakata varılmıştır.

Bu çerçevede;

- Tıpkı bundan önceki maçlarda olduğu gibi, kademeli geçiş sağlanana dek, bundan sonraki aşamada da stadyumlarda herhangi bir güvenlik zaafı yaşanmayacaktır.

- Resmi müsabakalarda güvenlik amiri, müsabaka güvenliğinin sorumlusu olacak ve eşgüdüm toplantılarına katılmayı sürdürecektir.

- İl Spor Güvenlik Kurulu, müsabakalarla ilgili güvenlik önlemlerini almayı sürdürecek ve görevli gördüğü sayıda emniyet mensubu talebinde bulunmaya devam edecektir.

- Polis, sadece stadyum dışında değil, gerektiği takdirde stadyum içerisinde de görev yapacaktır.

- Özel ve resmi güvenlik birimleri arasındaki işbirliği sürecektir.

- Zaman içerisinde özel güvenlik görevlilerinin istenilen sayıya ulaşması sağlanacak, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için Emniyet teşkilatınca önceki dönemlerde olduğu gibi özel güvenlik teşkilatına her türlü destek verilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Futbol Federasyonu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme