5 Ekim 2006 Perşembe

2009 UEFA Finali Kadiköy'de

Kadıköy'e 2009 finali

UEFA dün Slovenya'da yaptığı toplantı sonunda, 2009 UEFA Kupası finalinin, Fenerbahçe'nin Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanmasını kararlaştırdı. 2 milyon euro yardım yapılacak bu organizasyondan yaklaşık 40 milyon euro gelir bekleniyor


Slovenya'nın Ljubljana kentindeki UEFA İcra Komitesi toplantısından Türkiye'ye müjdeli haber çıktı ve İstanbul, Şampiyonlar Ligi finalinin ardından, UEFA Kupası finalini de aldı. Böylece 2009 UEFA Kupası finali Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yapılacak.
Dün akşam saatlerinde çıkan karar, hem Türkiye Futbol Federasyonu'nda, hem de Fenerbahçe'de sevinçle karşılandı. Türkiye 2005'te Olimpiyat Stadı'nda Şampiyonlar Ligi Finali yapmış ve dünya basını uzun süre bu organizasyonun başarısından söz etmişti.

Türkiye'nin en iyisi
2008 UEFA Kupası finalini İngiltere'nin Manchester kentine veren UEFA yaptığı açıklamada, Şükrü Saracoğlu'nun Türkiye'nin en güzel stadı olduğunu vurgularken, şu ifadeyi kullandı:
"Türkiye'de tek örnek. İlk kez Türkiye'de atletizm pisti olmayan bir stat olarak dikkati çeken Şükrü Saracoğlu Stadı eski başkanlarının ismi taşıyor".
UEFA İcra Komitesi, Şükrü Sarac- oğlu Stadı'nın ismini belirlerken, seyirci kapasitesini, güvenliği, ulaşımı, taraftar konforunu ve reklam potansiyelini kriter olarak aldı. Şükrü Saracoğlu tüm bu özelliklerden tam notla geçti. Önce 2008'e aday olan Türkiye kısa süre önce UEFA'dan gelen çağrı ile yeniden harekete geçmiş ve Şampiyonlar Ligi Origanizasyon Komite Başkanlığı'nı yapan Sami Çölgeçen tarafından yeni dosya hazırlanarak, gönderilmişti. Bu arada Futbol Federasyonu, finalin verilmesinin ardından UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'e, katkılarından dolayı özel olarak telefonla teşekkür etti.

Çalışmalar başlıyor
Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde yapılacak olan çalışmalar bir süre sonra başlayacak. UEFA da, 2009'da yapılacak olan final için Türkiye'ye yaklaşık 2 milyon euro kadar maddi yardım yapacak.
Ayrıca yapılan açıklamada İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi finalinden 100 milyon euroya yakın para kazanıldığı belirtilirken, UEFA Kupası finalinde en azından 40 milyon euro kazanılacağı hatırlatıldı.
Bu arada UEFA, 2008 Şampiyonlar Ligi finalini Moskova Luzhniki, 2009 finalini Roma Olimpiyat Stadı'na verdi.

Kaynak: Milliyet ( 5 Ekim 2006)

------------------------

Ve sözünü tuttu

Şenes Erzik, daha inşaatı bitmeden Aziz Yıldırım’a söz verdi: "Çok güzel bir stat oluyor. Burayı bitirin, güzel bir final alın." Erzik bastırdı, oylama yapılmadı ve 4 yıl içerisinde ikinci büyük organizasyon Türkiye’nin oldu.

TÜRK futbolu, 4 yıl içerisinde ikinci büyük finale ev sahipliği yapacak. UEFA, Olimpiyat Stadı’nda oynanan 2005 Şampiyonlar Ligi finalinin ardından 2009 UEFA Kupası finalini Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’na verdi. Böylesine kısa aralıklarla iki büyük final oynatan başka bir ülke daha yok. Biz bu başarıyı UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’e borçluyuz. UEFA İcra Kurulu dün Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da toplandı ve iki gün sürecek 2008 ve 2009 Avrupa Kupaları final maçlarının ev sahipliği adaylarının değerlendirme toplantısına başladı.

İki günlük toplantının sonucu beklenmeden kararlar alındı. Şenes Erzik ağırlığını koydu ve oylama yapılmadan 2009 UEFA Kupası finalinin Kadıköy’e alınmasını sağladı.

UEFA Kupası’nda 2008 ve 2009 yılları finallerinin ev sahipliği için, Saracoğlu Stadı, Arena Hamburg (Almanya), City of Manchester Stadium (İngiltere), National Stadium (Bükreş, Romanya), Ramat-Gan Stadı (Tel-Aviv, İsrail) adaydı. 2008 finalini Manchester’a veren UEFA, 2009’un ev sahipliğini Saracoğlu’nun yapacağını açıkladı.

Türkiye’ye bu müjdeli haberi veren UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, "Bu çok eski bir projeydi. Başkan Aziz Yıldırım ile özel bir anlaşmamız vardı. Hem bu federasyon, hem de diğer federasyon bu projeye devam ettiler. F.Bahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ettiği dönemde UEFA yetkilileri bu stadı adeta ezberlediler. Çok beğeniyorlardı. Ulaşım gibi birtakım sorunların da halledileceğine inanıyorlardı. Emekler boşa gitmedi" dedi. F.Bahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, finalin alınmasında büyük rol oynayan Erzik’e teşekkür ederken, "Biz bu stadı tamamen kendi imkanlarımızla gerçekleştirdik. İnşaatında çok zor günlerimiz oldu. Ama bu zor günlerimizde Şenes Bey, ’Çok güzel bir stat oluyor. Burayı bitirin, güzel bir final alın’ diyerek bizlere bir söz vermişti. Şenes Bey, bu sözü yerine getirdi. Stat sadece F.Bahçe’nin değil, tüm Türkiye’nin stadı" diye konuştu.

kaynak: Hürriyet ( 5 Ekim 2006)

---------------------

2008-09 UEFA Kupası Finali Kadıköy’de

İstanbul, Şampiyonlar Ligi’nden sonra bir büyük finale daha evsahipliği yapacak... UEFA Kupası 2008-09 Stat: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu...

Yıllarca uğraştı... 23 bin kişi kapasiteli ve sayısız sorunu olan stadı, 52 bin kişilik, Avrupa standartlarında bir futbol mabedine çevirdi. Ne mutlu Aziz Yıldırım’a. UEFA, onun en büyük eserine bir Avrupa Kupası finali verdi

Şampiyonlar Ligi’nden sonra bir final daha
2008-09 UEFA Kupası Finali Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanacak. Bu flaş haber tüm Türkiye’yi heyecanlandırdı. Ancak hiç şüphe yok ki en büyük gurur ve mutluluğu Aziz Yıldırım yaşadı. Kadıköy’ü 52 bin kişilik, Avrupa standartlarında bir futbol mabedine çevirmek için arkadaşlarıyla birlikte yıllardır büyük çaba sarfeden Fenerbahçe Başkanı, UEFA’nın kararıyla emeklerinin karşılığını fazlasıyla aldı.

Kaynak: Fanatik ( 5 Ekim 2006)
---------------------

Türkiye Gurur Duyacak
04 Ekim 2006 Çarşamba

2008-2009 UEFA Finali Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumunda oynanacak.Yıllar süren alınteri, tribünleri, çimi ve her noktası oya gibi işlenen Stadımız uluslarası standartlarıyla bugün verilen bir kararla hakkını alıyor. Öğle saatlerinde UEFA İcra Komitesi’nin Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da düzenlediği toplantı sonucunda 2009 UEFA Kupası Finali Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanacak. Diğer aday ülkeleri geride bırakan bu kararı Şenez Erzik, Başkanımız Aziz Yıldırım’ı arayarak müjdeledi. Fenerbahçe ve Türkiye açısından son derece gurur verici bu karardan sonra ilk kez uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacak olan stadımız için tüm camiamız büyük mutluluk yaşıyor. Geçtiğimiz yıl içersinde UEFA yetkililerinin stadımızda ard arda yaptığı kontrollerden sonra Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu diğer ülkeleri geride bırakarak hakkıyla büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak.

------------------------------

Şenez Erzik Müjdeledi
04 Ekim 2006 Çarşamba

UEFA Asbaşkanı Şenez Erzik, 2008-2009 UEFA finalinin Türkiye’de ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumunda oynanması ile ilgili akşam saatlerinde icra komitesinden çıkan kararı süratle başkanımıza iletmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: " Son derece önemli bir karar. Başkana bir sözümüz vardı. Daha ortada fol yok, yumurta yokken, Başkan Aziz Yıldırım ilerde final oynayabilirmiyiz? diye sormuştu. Bu beklentiler anlamında çok önemli bir karar. 2008-2009 yılında sadece Türkiye’nin tanıtımı için değil; Türkiye ye verilen değer için çok önemli bir karar. Bütün bu emeklerin karşılığı adına çok mutluyum. UEFA’daki yapılanmanın içinde, kendi özel imkanlarıyla stadyum yapanlara özel bir prensip çalışması var. Bu kadar yatırımı bir kulüp kendi imkanları ile yaptıktan sonra uluslararası müsabakalar da bu stadyumlarda yapılmalıydı. Türkiye böylece iki önemli finali 4 yıl içinde yaparak kupa finallerine damgasını vurmuş oldu.

Stadyum yapılmaya başladıktan sonra özeillikle 2012 Avruya şampiyonasına da taliptik. UEFA ekipleri stadyum güvenlik komitesi başta olmak üzere her gelişlerinde gezip gördüler. Adım, adım izlediler ve özel bir inşaat olduğu için; yani maçlar oynanarak inşaat tamamlandığı için ve verilen sürelerden önce inşaatın tamamlanması gerçekleştiği için kulübün neleri yapabileceği anlamında ellerinde bir gösterge oldu. Hatta UEFA başkanı da burayı gezerek çok begendiğini ifade etti. Gayrettleri çok fazla oldu. Bize düşen, UEFA icra kurulunda gündeme geldiğinde sağlam billgilere ulaşma imkanı verildi. Genel Sekreter hassasiyetimizi biliyordu ve bugünkü toplantıda akşamüstü karar verildi.

2009 UEFA Kupası finalinin Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'na verilmesi kararını değerlendiren UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, tesisin mükemmelliği açısından stadın ön plana çıktığını söyledi.

Şenes Erzik, Lig TV'ye telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, UEFA'dan çeşitli vesilelerle ekiplerin stada gelip inceleme yaptıklarını, çalışmaları yakından görüp beğendiklerini belirterek, "Eksikleri söylediler ve bunlar zaman içinde tamamlandı. Beğendikleri bir stat, federasyon aracılığıyla gündeme sokuldu. Takibi de UEFA İcra Kurulu Üyesi olarak bize aitti" dedi.

4 yıl içinde Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası finalini İstanbul'da oynatma imkanı bulduklarını ifade eden Erzik, "Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın, adaylar arasında ön plana çıkması birkaç nedene bağlı. Tüm faktörler değerlendirildi. Şükrü Saracoğlu, yapılan tesisin mükemmelliği açısından ön plana çıktı. Burada kulübün kendi olanaklarını kullanmasına sempatiyle bakılması da stadı ön plana çıkardı. Bu, sempatik geldi" diye konuştu.

------------------------

Yeni Bir Rozet Taktık
04 Ekim 2006 Çarşamba

Asbaşkanlarımızdan ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumundan Sorumlu yöneticimiz İlhan Ekşioğlu Uefa finalinin Stadımızda oynanması kararının açıklanmasından sonra " Bu yönde bir karar çıkacağını bekliyorduk. Çünkü bunu hakettik" dedi. İlhan Ekşioğlu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumunun kısa sürede bitirilmesinde emekleri bulunan tüm çalışanları kutladığını söyleyerek "Camia olarak inanılmaz mutlu olduk. Hak ettiğimiz bir karardı. Arzu Ediyorduk, gerçekleşti" dedi. UEFA yetkililerinin Stadımızda yaptığı kontrollerden bahseden İlhan Ekşioğlu "Gerek Şampiyonlar ligi maçlarında gerekse UEFA maçlarında ve daha sonra yapılan denetlemelerde stadımız ile ilgili gösterilen eksikleri bizlere söylenen sürelerden önce bitirererek UEFA yetkililerine gösterdik. O dönemde aldığımız intiba kararın lehimize çıkacağı yönünde idi. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu stadyumunun bundan sonra böyle bir rozet taşıyacak olması hepimiz için gurur verici" dedi.

kaynak: Fenerbahce.org

--------------------

[Flag of UEFA]

CEO Office & Executive Affairs
Manchester and Istanbul
At its meeting in Ljubljana, Slovenia, UEFA's Executive Committee also awarded the 2008 and 2009 UEFA Cup finals respectively to the City of Manchester Stadium in Manchester (England) and the Sükrü Saraçoglu Stadium in Istanbul (Turkey). The committee made its choice after assessing criteria such as stadium capacity, safety and security, access, transport, supporters' facilities and commercial potential.

Unique Istanbul stadium
The Sükrü Saraçoglu in the Kadikoy district of Istanbul is unique in Turkey as being one of the only grounds without a running track around it. With every stand rebuilt between 1999 and 2003 to be closer to the pitch, the home of Fenerbahçe SK is named after former club president Sükrü Saraçoglu.

Kaynak: Uefa.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder