20 Ekim 2008 Pazartesi

Şükrü Saracoğlu Arena Geliyor

2009 UEFA Kupası finaline evsahipliği yapacak olan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu stadında final karşılasması sonrası yenileme çalışmaları başlayacak. Çırağan sarayının restorasyonunu yapan ünlü Türk Mimar Bülent Güngör tarafından hazırlanan projede stadyum bir çok özelliğiyle Avrupanın ünlü stadlarını geride bırakacak.

Loca ve VIP koltuk sayıları arttıralacak olan stadyumda kapasite 42 500 kişiye indirilecek.

Özellikle projenin en önemli ayağını stadyumun çatısı oluşturuyor. Tamamen üzeri kapatılacak olan stadyumun çatısı Amsterdam Arena'daki gibi açılır kapanır özellikte olacak. Bu konuda Ajax Amsterdam Arenanın çatısını yapan Hollandalı şirket Biensfult ile görüşmeler devam ediyor.

İŞTE ŞÜKRÜ SARACOĞLU ARENA

Kapasite:42 500 Konser ve gösterilerde 53 689

Loca ve VIP: Kale arkası tribünlerde de inşa edilecek. Sayıları en az 3 kat artacak.Bütün localarda LCD tv ve internet bağlantısı olacak.

Koltuklar:Eski koltuklar tamamen yenilenecek. Emirates stadında olduğu gibi bütün koltuklar açılır kapanır tipte olacak.

Stadyum Çatısı:Amsterdam Arena stadındaki gibi açılır kapanır tipte olacak.

Skorbord:Stadyum çatısının kale arkalarına bakan taraflarına 2 adet dev LCD skorbord yerleştirilecek. Seyirciler maç esnasında golleri ve maçın önemli pozisyonlarını izleyebilecekler.

Konferans merkezi ve pop konserlerinde sahne olarak da kullanılacak olan stadyumda ayrıca restoranlar, konferans odaları ve taraftarların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik birimler yer alacak.

Yaklaşık 35 milyon dolara malolacağı tahmin edilen yenileme çalışmalarının 2009-2010 sezonuna yetiştirilmesi planlanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder