2 Aralık 2008 Salı

Finale İlk Adım etkinliği gerçekleştirildi

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 20 Mayıs 2009'da oynanacak 2008-2009 sezonu UEFA Kupası final maçının logosunun ve bilet tasarımının tanıtımı yapıldı. Kadıköy Süreyya Operası'nda düzenlenen organizasyona Finale İlk Adım törenine, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, UEFA Asbaşkanı ve TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, İstabul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, futbolculuk döneminde Galatasaray'da UEFA Kupası kazanan Bülent Korkmaz, Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızı Roberto Carlos ve UEFA yetkilileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Son 3 yılın final görüntülerinin dev ekrandan gösterimiyle başlayan organizasyonda, Devlet Bakanı Başesgioğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Özgener ve UEFA Asbaşkanı Erzik birer konuşma yaptı. Başesgioğlu, 2005 yılında Atatürk Olimpiyat Stadı'nda organize edilen Şampiyonlar Ligi finalinden sonra, 2009 UEFA Kupası finalinin de Türkiye'de oynanacak olmasının Türk futbolu adına önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaya aday olduğunu hatırlatan Başesgioğlu, Türkiye'de gerçekleştirilen çok sayıda uluslararası organizasyonun 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı için önemli gelişmeler olduğunu vurguladı.

2009 UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapmanın mükemmel bir şey olduğunu kaydeden Başesgioğlu, ''Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Mayıs 2009'a kadar yapılması gereken her şeyin en güzel şekilde yapılacağına inanıyorum. Bütün dünyaya heyecanlı ve kaliteli bir final izleyeceklerini şimdiden söyleyebilirim. Ülkemizin geleneksel ev sahipliği ve misafirperverliği çerçevesinde herkes üzerine düşen görevi yapacak ve bu organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştireceğiz'' şeklinde konuştu.

Türk takımlarının finalde yer almasını arzu ettiklerini, ancak bunun zor göründüğünü kaydeden Murat Başesgioğlu, törenin ardından konuyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, ''Keşke olsa tabii... Gönlümden geçen, hepimizi mutlu edecek hadise odur. Şu andaki gelişmeler dikkate alındığında daha ihtiyatlı konuşmamız gerektiğine inanıyorum. Ama olursa biz mahcup oluruz, Türkiye adına çok seviniriz'' diye konuştu.

Bakan Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay'ın istifasıyla ilgili soruyu da ''Bu, bürokrasinin kendi işleyişi içinde bir konu. Daha önce kararlaştırılmış bir konuydu. Spor şurasından sonra uygulanması konusunda mutabık kalmıştık. O gerçekleşti. Arkadaşımıza yaptığı hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra başarılar diliyorum'' diye yanıtladı.


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, TFF olarak, İstanbul'un ve ülkemizin adını tüm dünyaya hatırlatacak final organizasyonunu düzenlemekten onur duyduklarını belirtti. Özgener şöyle devam etti: "Ülkemizin en popüler sporu olan futbolun Avrupa'daki ikinci önemli organizasyonunun ülkemizde yapılacak olması, hepimizi mutlu ediyor. Başta TFF Onursal Başkanı Sayın Erzik olmak üzere bu organizasyonun ülkemize getirilmesinde katkısı olan herkese Futbol Federasyonu Başkanı olarak en içten teşekkürlerimi sunuyorum"

Finalin yapılmasına 5.5 ay gibi bir süre olmasına rağmen Türkiye Futbol Federasyonu'nun yaklaşık 15 kişilik ekibinin hazırlıkları geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana sürdürdüğüne dikkat çeken Özgener şunları söyledi: "Görüyorum ki organizasyon komitesinde çalışan tüm arkadaşlarım finale adeta bir olimpiyat havasında hazırlanıyor.Bu final, 2000'li yıllardan itibaren uluslararası arenada kalıcı bir güç haline gelen Türk futbolu için pastanın kreması. Milli Takımımızın ve kulüplerimizin sahalarda elde ettiği parlak zaferlerin yanı sıra 2005 yılındaki Şampiyonlar Ligi Finali ile organizasyon kabiliyeti konusunda rüştünü ispatlayan Türk futbolu, 2009 Finali ile uluslararası alandaki saygınlığını zirveye çıkaracaktır. Önümüzdeki sezondan itibaren Avrupa Ligi adını alacak olan turnuvanın "UEFA Kupası" adıyla düzenlenecek bu son finalinin biletlerinin, tüm futbolseverler ve koleksiyonerler için ayrı bir önem taşıdığını düşünüyorum. Eminim ki, 2009 finali ile tüm dünyayı bir kez daha büyüleyeceğiz ve daha büyük organizasyonları ülkemize getirme yolunda yeni bir süreç başlatacağız.

Tabi, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olarak en büyük arzum, 20 Mayıs'taki finalde en az bir Türk takımını sahada görmek. Bu zorlu süreçte, Galatasaray'a ve Kiev'de alacağı galibiyetle yoluna bu kupada devam edeceğine inandığım Fenerbahçe'ye başarılar diliyorum.

50'yi aşkın ülke televizyonundan canlı olarak yayınlanacak bu görkemli futbol şölenine yüz milyonlarca insan ekran başında tanıklık yapacak. Futbola olan ilginin daha fazla pekişmesi için bundan güzel fırsat olamayacağını düşünüyorum. İstanbul gibi eşsiz bir kentten tüm Avrupa'ya yayılacak bu heyecan dalgası sayesinde ülkemizin gerçek yüzü ile daha iyi tanınacağına inanıyorum."

2009 UEFA Kupası finali için hazırlanan logonun tanıtımı Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızı Roberto Carlos ile yapıldı. İstanbul'un tarihi mirasının ve modern yüzünün, geleneksel mozaik tekniğinin modern bir uygulamasıyla bir araya getirildiği logoda Osmanlı ve Bizans motifleri ile futbol ve stadyum ikonları yer alıyor. İstanbul'un haritası şeklinde mozaik desenle hazırlanan logoda finalin oynanacağı Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı da figürüyle ayrıca belirtiliyor.

Futbolculuk yıllarında Galatasaray'da UEFA Kupası'nı kazanan Bülent Korkmaz'a, finalin ilk bileti verildi. Büyük boyutta hazırlanan sembolik bileti sahnede alan Bülent, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin final oynamasını arzu ettiğini kaydetti. Bülent Korkmaz, biletle sahnede görüntü verirken gazetecilerin Roberto Carlos'un da Bülent'in yanına çıkması isteği üzerine Brezilyalı futbolcu sahneye çıktı. Fenerbahçeli futbolcu fotoğraf karesine girmeden önce, ''Ben bu biletle fotoğraf çektirmek değil, finali oynamak istiyorum'' diyerek, takım olarak hedeflerini ortaya koydu. UEFA Kupası finali elçisi Can Bartu'nun rahatsızlığı nedeniyle organizasyona katılamadığı bildirildi.

Final Biletleri

Final biletleri 5 Aralık Cuma günü saat 12.00'den itibaren Futbol Federasyonu'nun internet sitesi www.tff.org'dan satışa sunulacak. Biletlerin fiyatları 75, 100 ve 130 avro olarak belirlendi. Talep toplama yöntemiyle yapılacak satışta, başvuru sayısı ayrılan bilet sayısından fazla olduğu takdirde 29 Ocak 2009'da noter huzurunda kura çekimiyle bilet almaya hak kazanan kişiler belirlenecek. Biletler için başvuru 23 Ocak 2009 saat 12.00'da sona erecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder